خانه / آشنایی با اصطلاحات / اندروید: روت چیست و چگونه روت کنیم؟

اندروید: روت چیست و چگونه روت کنیم؟

“روت” اصطلاحی که بارها به گوش کاربران اندروید خورده است. اما روت چیست؟ چه قابلیتی دارد؟ آیا همانطور که برخی کاربران میگویند روت کردن گوشی یا تبلت باعث آسیب و تغییرات جدی در آن میشود؟ اینها سوالاتیست که صرف نظر از تکراری بودن و ازدیاد مطالب مربوط به آن در اینترنت، در چند روز اخیر به آن برخوردم و موجب نوشتن این مطلب گردید، پس در ادامه با روت و ویژگی های آن آشنا میشویم.

در این مطلب ابتدا با معرفی روت،خطرات احتمالی و فواید آن و سپس به چگونگی ایجاد دسترسی روت به زبان ساده خواهیم پرداخت

هشداربه یاد داشته باشید روت باعث ابطال گارانتی گجت شما خواهد شد!

 

هرگاه نیاز به استفاده از خدمات گارانتی داشتید، میتوانید اقدام به آنروت گوشی یا تبلتتان نمایید.

روت چیست؟

روت (ROOT) در لغت به معنای “ریشه” و منظور از این اصطلاح دسترسی ریشه می باشد. و درواقع روت کردن گوشی یا تبلت، ایجاد دسترسی ریشه برای تغییرات و تنظیمات و بهینه سازی های دلخواه گوشی یا تبلت اندرویدیتان است.

همانطور که میدانید، در حال حاضر هم  میتوانید از طریق منوی تنظیمات (Settings) تغییراتی در جهت بهبود عملکرد و بهینه سازی گوشی یا تبلت اندرویدتان انجام دهید، پس روت کردن برای چیست و چه فایده ای دارد؟!

باید بدانید تنظیمات موجود در منوی Settings تنها گزینه هایی پیش پا افتاده هستند که سازندگان برای شما در نظر گرفته اند و با دسترسی روت میتوان پا را فراتر گذاشته و تغییرات عظیمی در گوشی یا تبلتتان ایجاد کنید. البته در برخی موارد این تنظیمات و بهینه سازی ها میتوانند در نهایت منجر به آسیب دیدگی دستگاه اندرویدتان شود و به همین دلیل روت کردن گجت های اندرویدی یکی از موارد باطل کننده گارانتی برای سازندگان بشمار میرود، اما لازم است ذکر شود که این خطرات و موارد بیان شده بیشتر جنبه هشدار دارد.

روت چه خطراتی برای گوشی یا تبلت من دارد 

هنگامی که گجت اندرویدیتان را روت کنید، اپلیکیشنی با نام SuperSU یا همان Super User به اپلیکیشن های موجود در دستگاهتان اضافه خواهد شد. وظیفه این اپلیکیشن مدیریت برنامه هایی است که نیاز به دسترسی روت دارند و هرگاه که اقدام به نصب و اجرای این قبیل برنامه ها برای اولین بار نمایید، “سوپر یوزر” از شما خواهد پرسید: ” آیا مایلید که اجازه دسترسی ریشه و ایجاد تغییرات از طریق این برنامه را بدهید یا خیر؟”

پس روت کردن به خودی خود برای گوشی یا تبلت شما ضرری ندارد و تغییر خاصی در دستگاهتان ایجاد نمیکند، چرا که در نهایت این شما هستید که برنامه ها را نصب میکنید، اجازه ها را صادر میکنید و تنظیمات و تغییرات را انجام میدهید!!

روت چه فایده ای دارد و آیا لازم است گجت خود را روت کنم؟

همانطورکه گفته شد با روت کردن میتوان تغییرات و بهینه سازی های زیادی انجام داد، اما این بهینه سازی ها و تغییرات شامل چه مواردی میشود و آیا نیاز است که گوشی خود را روت کنیم؟

 در اینجا سعی شده شماری از مهمترین قابلیتهایی که با روت کردن بدست می آید و همینطور برنامه های مفید و نکات مربوط به هر بخش توضیح داده و معرفی شود، پس اگر هریک از موارد زیر برای شما صدق میکند، حتما گوشی یا تبلتتان را روت کنید:

۱٫ هر گوشی یا تبلت جدیدی که خریداری میکنید، بی شک با برنامه های بعضا بی مصرف و مزاحم، توسط تولید کننده مجهز شده اند، این قبیل برنامه ها به “بلوت ویر” (Bloatware) یا Crapware معروف هستند.

بلوت ویر ها برنامه هایی هستند که در ازای کارایی کمشان منابع زیادی را در اختیار میگیرند و باعث کندی و هنگ گوشی یا تبلت ، مصرف بیشتر باتری و اشغال شدن حافظه داخلی میشوند. برنامه هایی همچون اپلیکیشن های گوگل (تقویم، جیمیل، گوگل پلاس و…) مارکت سامسونگ و سایر برندها…، و سایر برنامه های نصب شده از جانب کارخانه که حتی یکبار هم از آنها استفاده نکرده اید!

البته همه ی بلوت ویر ها بی استفاده نیستند، ولی اکثر کاربران از آنها استفاده نمیکنند و یا معادل های بهتر و کارا تر از آنها در مارکتها یافت می شود. اگر از  آندسته از کاربرانی هستید که از این اپلیکیشن ها استفاده نمیکنید بهترین راه پاک کردن آنها است، اما این اپلیکشن ها بطور معمول قابل پاک شدن نیستند، مگر اینکه گوشی یا تبلت شما روت شده باشد، تا با استفاده از برنامه های مخصوص اقدام به پاک کردن اینگونه برنامه ها کنید.

بهترین برنامه ها برای حذف این نوع اپلیکیشن ها Titanium Backup و Root Uninstaller می باشد

بهتر است قبل از پاک سازی برنامه هایی که از عملکرد آنها مطمئن نیستید، لیست بلوت ویر های مربوط به گوشی یا تبلتتان را با جستجو در اینترنت بیابید.

در غیر اینصورت ممکن است برخی فایلهای سیستمی را به اشتباه پاک کنید

۲٫ ممکن است گوشی شما جزو آندسته از گوشیهایی باشد که آخرین آپدیت اندروید برای آن ارائه نشده است، اما لازم نیست منتظر بمانید تا کمپانی سازنده گجت اندرویدیتان دلش به رحم بیاید و آخرین آپدیت را برای شما ارائه کند! همین الان دست بکار شوید با کمی جستجو آخرین نسخه کاستوم رام و یا آخرین نسخه پورت شده مربوط به گجت اندرویدی خود را بیابید و  بر روی گوشی و تبلت روت شده ی خود نصب کنید!

۳٫ هدف از نصب کاستوم رام فقط به جهت آپدیت نیست، چرا که ممکن است حتی آخرین نسخه اندروید بصورت کاستوم برای گجت شما موجود نباشد. درواقع کاستوم رام نسخه سفارشی و یا پایدار شده اندروید است،  هدف از کاستوم رام ها پایداری بیشتر برای طول عمر باتری و اجرای بهتر و سریعتر برنامه های گوشی یا تبلت در کنار ظاهری سفارشی و کار آمد و اغلب زیبا تر از رام های استوک یا رسمی (رام های کارخانه ای) است. در حال حاضر بهترین و پایدارترین کاستوم رام ها ، رام های سیانوژن مد (CyanogenMod) است

قبل از عملیات نصب کاستوم رام و یا تعویض رام ،روش تعویض مربوط به گوشی یا تبلتتان را مطالعه و رام مخصوص به گوشی یا تبلت خود را نصب نمایید!

۴٫ اگر از رام خود راضی هستید و مایل به تعویض یا استفاده از کاستوم رام نیستید و فقط از ظاهر تکراری لانچر ، منو ها ، انمیشین های تعویض پنجره ها و سایر انیمیشن ها و حتی اگر از چینش دکمه های لمسی پایین گوشی یا تبلتتات خسته شده اید به شما پیشنهاد میکنیم هرچه زودتر گجت خود را روت کنید!

با استفاده از نرم افزار اکسپوزد (Xposed) که در آینده و در مطلبی جداگانه آموزش آنرا قرار میدهم و با استفاده از ماژولهای مربوط به این برنامه، میتوانید تغییراتی اساسی در ظاهر و سایر موارد ذکر شده گوشی یا تبلت خود بدون هیچگونه دستکاری و خرابکاری در رام ایجاد کنید…

همچنین با استفاده از برنامه SoftKeyZ قادرید جایگاه دکمه های نرم افزاری پایین گوشی خود را تغییر دهید

۵٫ دسترسی نامحدود به برنامه ها با استفاده از اپلیکیشن لاکی پچر از دیگر قابلیتهایی است که با روت کردن گوشی یا تبلتتان بدست میاورید. با استفاده از برنامه لاکی پچر درواقع میتوانید برنامه های معروف پولی یا تریال ازجمله بازیها و سایر برنامه های پولی را بصورت رایگان و نامحدود بکار گیرید و در واقع کرک (Crack) کنید

۶٫ اورکلاک با استفاده از برنامه های موجود قابلیت دیگریست که پس از روت کردن به آن دسترسی خواهید داشت. اورکلاک عملیست که طی آن قادرید قدرت پردازش CPU گجت خود را بطور مثال از ۱گیگاهرتز به ۱٫۳ گیگاهرتز برسانید. البته این عمل باید با احتیاط انجام شود چرا که ممکن است منجر به آسیب های جدی و برگشت ناپذیر سخت افزار گجت شما شود

 

درواقع اورکلاک یکی از خطرناکترین عملیاتیست که می توانید برروی گجت خود اجرا کنید و درصورتی که تخصص و اطلاعات کافی ندارید ، به هیچ عنوان توصیه نمی شود

هرچند که در اینجا مواردی ذکر شد، اما تغییرات و شخصی سازی های بیشماری میتوان با روت کردن ایجاد کرد که ذکر همه آنها از حوصله این مطلب خارج است…

چگونه تبلت یا گوشیمان را روت کنیم؟!

روشها و برنامه های گوناگی برای روت کردن گجت شما وجود دارد که از این بین با بهترین روش و بهترین برنامه یعنی برنامه Kingo Root آشنا می شویم.

Kingo Root برنامه ای ساده و مطمئن است که با چند کلیک ساده در هر زمان خواهید توانست گجت خود را روت و آنروت کنید.

قبل از نصب و اقدام به روت کردن از موجود بودن موارد زیر اطمینان حاصل فرمایید

اتصال اینترنت رایانه شخصی شما

کابل USB مناسب

فعال بودن گزینه USB Debugging در گجت شما*

 و درآخر دارا بودن بیش از ۵۰% شارژ باتری

برای فعال سازی گزینه USB Debugging مسیر زیر را در اسمارت فون و یا تبلتتان طی کنید:

Settings > Developer Options

در صورتی که در تنظیمات تلفن یا تبلتتان گزینه Developer Options موجود نیست مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا به مسیر Settings > AboutPhone بروید و در آنجا بر روی Build Number تا زمانی که پیام Developer Options have been enabled بر روی صفحه ظاهر شود، ضربه بزنید. و پس از اضافه شدن  گزینه Developer Options به تنظیمات تلفنتان مراحل اولیه را طی کنید.

قدم اول). ابتدا برنامه Kingo Root را بصورت رایگان از اینجا دانلود کنید. سپس اقدام به نصب آن بر روی رایانه شخصی خود نمایید. پس از پایان نصب با انتخاب آیکون آن از روی دسکتاپ آن را اجرا کنید، بعد از اجرای برنامه با تصویر زیر مواجه خواهید شد

device-not-connected

قدم دوم). اکنون با استفاده از کابل USB گوشی خود را به رایانه متصل نمایید. قبل از اتصال از فعال بودن گزینه  USB Debugging در گوشی یا تبلتتان اطمینان حاصل نمایید.

درصورتی که درایور مربوط به گجت شما بر روی رایانه نصب نباشد برنامه Kingo Root بصورت خودکار اقدام به نصب آن خواهد کرد که دانلود و نصب آن ممکن است چند دقیقه به طول بی انجامد

قدم سوم). پس از شناسایی و نصب درایور مربوط به گوشیتان توسط برنامه با تصویر زیر مواجه خواهید شد، با کلیک بر روی گزینه ROOT عملیات روت کردن آغاز خواهد شد..

galaxy-s3-root-connection

قدم چهارم). با کلیک بر روی گزینه ROOT و آغاز عملیات ، برنامه شروع به انتخاب مناسبترین متد برای روت کردن گوشی شما خواهد کرد، در طول این عملیات به هیچ عنوان اقدام به جدا کردن کابل USB و خاموش کردن گوشی نکنید…

ممکن است در طول عملیات گوشی شما یک یا چندین مرتبه خاموش و روشن شود و تصاویر غیر معمول (معمولا لوگوی Kingo Root) بر روی صفحه آن ظاهر شود که تمامی این موارد طبیعی است و جای نگرانی نیست.

galaxy-s3-rooting

قدم پنجم). تبریک گوشی شما روت شد! با کلیک بر روی گزینه Finish و یا بستن برنامه کار تمام است و می توانید از تمامی امکانات تلفن همراتان بصورت نامحدود بهره ببرید

galaxy-s3-root-success

درصورتی که تمامی مراحل بالا از جمله شناسایی مدل گوشی شما توسط برنامه به درستی انجام شد و در مرحله آخر با پیام عدم موفقیت مواجه شدید، نا امید نشوید و این عملیات را از ابتدا انجام دهید. این مورد بدلیل سرعت و وضعیت اینترنت کاربران بوجود می آید.

همچنین با اجرای برنامه و متصل کردن گوشی روت شده خود به رایانه و شناسایی آن توسط برنامه میتوانید تنها با یک کلیک گوشی خود را آنروت نمایید.

کلام آخر

بیایید صادق باشیم، همانطور که خواندیم روت کردن و استفاده از گوشی های روت شده آنچنان هم که میگویند خطرناک و پر ریسک نیست، درواقع سیستم عامل اندروید به خودی خود بصورت متن باز ، آزاد و رایگان است و این کمپانی های سازنده هستند که با اهداف مالی و برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی اقدام به محدود سازی این سیستم عامل و در نهایت کاربران کرده اند. پس اگر از این محدودیت خسته شده اید و دوست ندارید برنامه های بی فایده و گاها مضحک کمپانی های سازنده را تحمل کنید، ترس و وسواس بیش از حد را کنار بگذارید و همین الان اقدام به روت کردن گوشی خود نمایید.

SuperSU

درباره میلاد

کارشناس حسابداری، خرداد69 - علاقه مند به تکنولوژی، فیلم، موزیک، هر از گاهی نوشتن! - کمپانی های مورد علاقم: مایکروسافت، اپل، الجی - درصورت داشتن سوال یا هر کار دیگه ای میتونید از شبکه های زیر بامن در ارتباط باشید...

۳ کامنت ها

  1. مرسی مطلب خیلی مفیدی بود دنبال همچین چیزی ب دم 🙂

  2. thank you for your help
    Im going to root

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.فیلدهای ستاره دار ضروری هستند *

*